| |     latinica | english  
Насловна
Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност
25. септембар 2021. године
 
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић упозорила је данас на то да је Приштина озбиљно угрозила локалну и регионалну стабилност након што је послала на север Космета тешко наоружане специјалне јединице које демонстрирају бруталност према мирном српском становништву.
 
 
Брнабић је говорила на генералној дебати светских лидера, у оквиру 76. заседања Генералне скупштине УН у Њујорку.
 
Говор премијерке преносимо у целини:
 
Г. Председниче,
 
Г. Генерални секретару,
 
Екселенције,
 
Даме и господо,
 
Велика ми је част да вам се данас обратим у име грађана Републике Србије.
 
Уважене Екселенције, г. Абдула Шахид, г. Волкан Бозкир и г. Антонио Гутереш, желим да вам захвалим на активном ангажовању, посвећености и лидерству које показујете током ових тешких времена за Уједињене Нације и целокупно човечанство.
 
Србија дели ваше убеђење и у потпуности смо опредељени да пружамо подршку вашим напорима.
 
Ове се године састајемо у одлучујућем тренутку у нашој историји.
 
Ковид-19 је уздрмао наше темеље до сржи.
 
Истовремено, све више смо сведоци и осећамо ефекте промене климе.
 
И, коначно, видимо значајна померања у глобалним партнерствима и савезима, трговинске ратове између традиционалних партнера и савезника, протекционизам уместо отворености и слободног тржишта и свеукупну неизвесност која је без преседана.
 
Неки од проблема који притискају и који су крајње емотивни, које ми имамо локално, на Балкану, још увек су нерешени и док ми покушавамо – а Србија је посебно овоме посвећена – да променимо будућност заједничким радом и стварањем савеза, кроз иницијативе као што су Берлински процес или Отворен Балкан, други покушавају да наруше ове процесе и уместо да се фокусирају на будућност, желе да поново створе прошлост – без обзира колика би цена тога могла бити.
 
Али, дозволите да кренем са темом Ковида:
 
Пандемија Ковид-19 је изнела на видело критичне слабости у архитектури глобалног управљања. Запретила је да избрише прогрес многих народа постигнут задњих година.
 
Довела је народе на раскрсницу између изолације и сарадње, између панике и наде, између хаоса и реда.
 
Пандемија је довела у питање неке од основних принципа отвореног и кооперативног међународног поретка.
 
Глобалне размене, међународна комуникација, прекогранична трговина, сви су они забележели огроман пад.
 
Полицијски час, ограничења слободе и закључавања читавих друштава створили су неизвесност у многим сегментима индивидуалних живота наших грађана или – исто тако – наше сопствено индивидуално виђење онога шта слобода у данашњем свету уопште значи.
 
Када се ради о Србији, ова пандемија је запретила да уруши све што смо радили и што радимо протеклих 7 година, да уништи све резултате и достигнућа тешких реформи које смо почели у 2014. години, и да нас поново баци у времена високе стопе незапослености, растућег јавног дуга, дефицита који се није могао контролисати и свеукупног очаја.
 
Умногоме, као и у било којој другој земљи, Ковид-19 је испробао жилавост наших народа и, овог пута, за разлику од времена глобалне финансијске кризе – која је била много ограниченија у обухвату и неупоредива са пандемијом Ковид-19 у смислу последица – Србија се држала снажно.
 
Реформе које смо предузеле у време пре Ковид-19 учиниле су нас да будемо отпорнији него икада раније.
 
Фискална консолидација, буџетски суфицит који смо имали, ефикасно и предвидиво инвестиционо окружење постали су животна линија која нас је спасла од рецесије за време пандемије и која нам је обезбедила да смо могли да пружимо подршку нашим грађанима и нашој привреди током ових најтежих времена.
 
Упркос ефектима кризе, Србија је успела да очува финансијску и економску стабилност. У 2020. години смо забележили пад БДП од само 0.9 одсто – што је био један од најбољих резултата у Европи. Наш јавни дуг је остао испод 60 одсто од нашег БДП, просечна зарада је наставила да расте за скоро 10 одсто, док је упркос пандемији број запослених порастао за преко 3 одсто.
 
Опоравак је у овој години снажнији од очекиваног – раст нашег БДП ће бити приближно 7 одсто, a можда чак и већи.
 
Пре пандемије смо отворили наше границе улагању, технологији и идејама, и успели смо да створимо мирно и стабилно окружење које нам је омогућило да спроводимо брзу домаћу трансформацију, чији је темељ економија заснована на иновацијама и знању.
 
Иновативна напредовања која смо учинили омогућила су нам да диверзификујемо своје способности када нас је погодио вирус – преко e-Управе, онлајн образовања и дигиталних уџбеника или централног софтвер система за успешно увођење вакцинације.
 
Много смо уложили у здравствену инфраструктуру и оснажили здравствени систем да бисмо одговорили на текућу кризу, вечно захвални здравственим радницима за њихову пожртвовану борбу.
 
Наша одлука да оставимо геополитику по страни, а да у центар наших мера ставимо људе, јесте разлог због кога смо могли да набавимо вакцине брже од већине других земаља.
 
Нисмо вршили дискриминацију између произвођача, нисмо марили да ли су вакцине са истока или запада, већ смо изабрали да преговарамо са свим произвођачима вакцина за које су регулаторни органи сматрали да су безбедне. Ова отвореност нам је пружила могућност да купујемо вакцине из целог света, дајући нашим грађанима јединствену слободу да бирају вакцину коју првенствено желе.
 
Екселенције,
 
Србија верује у солидарност између народа, мултилатерализам и у пружање помоћи другима када им је потребна.
 
Од почетка ове године спроводимо мисију за коју смо се определили – подршка нашим суседима, као и свима којима је то потребно, са вакцинама против Ковид-19, а дозволили смо и страним држављанима да дођу у Србију да приме вакцину која ће им спасити живот.
 
Укупно, Србија је донирала или издвојила преко милион доза вакцина – од који је 230.000 доза било за регион; 300.000 доза за стране држављане који су дошли у Србију да се вакцинишу; и додатних 570.000 доза за земље Африке и Азије.
 
Ми ћемо и даље то да чинимо, у највећој могућој мери, и све док Ковид-19 не буде иза свих нас.
 
Због тога смо такође предузели кораке да набавимо технологију за производњу најмање два типа вакцина против Ковид-19 да бисмо помогли побољшању глобалног приступа тако да можемо сви да будемо безбедни и да се осећамо победнички.
 
Међутим, као што су изјавили званичници неких од највећих нација током ове Генералне скупштине, постоје и друга горућа питања која сви ми треба да решимо без одлагања и храбро – а то је промена климе.
 
Србија је удвостручила своје напоре да учини нашу земљу безбеднијом и чистијом за све њене грађане и да тако радећи допринесе борби против промене климе и борби за заштиту животне средине.
 
Снажно смо посвећени спровођењу одрживих развојних циљева и Париског споразума о промени климе. Посвећени смо глобалним напорима и наставићемо активно да радимо на испуњавању наших обавеза по основу Оквирне конвенције УН о промени климе.
 
Управо треба да поднесемо наше ревидиране Национално утврђене доприносе овом критичном глобалном напору. Већ смо најавили намеру да смањимо гасове стаклене баште за најмање 33.3 одсто у поређењу са 1990. годином и за 13.2 одсто у поређењу са 2010, коју у овом тренутку уграђујемо у наша енергетска и климатска стратешка документа.
 
Стратешки радимо на планирању и на улагању у овај сектор. Ова су улагања екстремно скупа, потребне су године и деценије посвећености и систематског приступа - али ми смо јасно већ на путу ове трансформације.
 
Даме и господо,
 
Од свих изазова са којима се суочавамо, онај који Србију највише забрињава јесте одржавање мира и стабилности у јужној српској покрајини Косову и Метохији.
 
Већ више од две деценије непрестано скрећемо пажњу међународној заједници на проблеме са којима се суочава неалбанско становништво на Косову и Метохији. Физичка безбедност, поштовање и заштита људских права, посебно мањинских заједница, далеко су од задовољавајућих.
 
Сведоци смо сталног повећања броја напада уперених на Србе, њихову имовину и верско наслеђе на Косову и Метохији.
 
За илустрацију, било је 55 оваквих инцидената у 2014, 62 у 2016, 71 у 2020, и 100 од почетка ове године. Укупан број напада у 2020 је био превазиђен већ до јуна ове године.
 
Према подацима УН, Косово и Метохија је још увек територија са најмањим бројем повратника (интерно расељених Срба) од свих пост-конфликтних подручја у целом свету!
 
Даћу вам само неколико примера да бих дочарала како изгледа живот Срба на Косову и Метохији.
 
11. маја је нападнута кућа Пумпаловић Радоја, старог 81 годину, повратника на Косово и Метохију у село Дубрава, општина Исток. Ово је био 5. напад на њега у истој години. Понављам … он има 81 годину.
 
Од јуна 2021. године изведено је више напада на Драгицу Гашић, жену која има 59 година, прву Српкињу повратницу у Ђаковицу после 22 године од завршетка сукоба. Напади укључују каменовање њеног стана, забрану да купује храну у локалној продавници и петиције организације цивилног друштва којима се захтева њено исељење из града.
 
На дан 2. јула, у селу Гојбуљи близу Вучитрна, група Албанаца је напала Перић Николу старог 13 година. Напад се догодио када се он враћао кући из школског игралишта са три друга.
 
Напади на српске средњовековне цркве, манастире и споменике на Косову и Метохији чине да су они неки од најугроженијих локалитета културне баштине у Европи.
 
Mанастир Високи Дечани се недавно нашао на списку „Europa Nostra“ као један од 7 најугроженијих локалитета баштине у Европи у 2021. Саветодавни панел „Europa Nostra“ је констатовао да су Дечани једини споменик у Европи под снажном војном заштитом непрестано у периоду од 20 година, иако представља споменик од највећег историјског и културног значаја за Европу и свет.
 
Ова спирала насиља која се дешава на Косову и Метохији кулминирала је почетком ове недеље. Под изговором спровођења нових правила за регистарске таблице на колима, Приштина је распоредила тешко наоружане специјалне јединице на северу покрајине.
 
Ово је још једно брутално кршење Бриселског споразума и ово ирационално демонстрирање силе је запалило већу кризу. Пореметило је испоруку хране и лекова српским заједницама на северу покрајине. Локални Срби који су се мирно окупили да протестују против ове мере сачекани су са сузавцем и бруталношћу полиције, тако да то озбиљно прети локалној и регионалној стабилности.
 
Упркос свим изазовима и дневним провокацијама, Србија остаје снажно опредељена изналажењу решења на бази компромиса, које ће обезбедити трајан мир и сталност.
 
Дијалог и спровођење постигнутих договора – једини су прави пут за решавање свих отворених проблема.
 
Међутим, скоро 9 година од постизања Бриселског споразума, као првог споразума о нормализацији између Београда и Приштине, оснивање Заједнице српских општина – кичме овог споразума – још увек није чак ни почело.
 
Желела бих да апелујем, још једанпут, на међународну заједницу, и посебно Европску унију као гаранта Бриселског споразума, да чврсто инсистира да Привремене институције самопроглашене Владе у Приштини почну да спроводе све постигнуте договоре.
 
Република Србија, бранећи свој суверенитет и територијалну целовитост, истовремено брани међународно право, Повељу УН, правно обавезујућу Резолуцију 1244 Савета безбедности УН, и врховно овлашћење Савета безбедности када се ради о очувању међународног мира и безбедности.
 
Посебну пажњу придајемо значају активности мисије УН на Косову и Метохији и од ње очекујемо да настави са спровођењем свог мандата у Покрајини у складу са овом резолуцијом.
 
Поштовани пријатељи,
 
Наша генерација дели заједничку судбину савременог света, која постаје све сложенија у смислу геополитике, технологије, здравља, климе. Суочена са таквим изазовима Србија ће наставити да негује партнерске односе на предвидљивој и транспарентној основи.
 
Наставићемо да спроводиимо реформе владавине права на нашем путу у ЕУ, што је наш стратешки спољнополитички циљ. Овај циљ видимо као неодвојив од постизања одрживог мира, стабилности и просперитета.
 
Ми ћемо бити домаћин, заједно са Републиком Азербејџан која у овом тренутку председава Покретом несврстаних, комеморативног дотађаја на високом нивоу којим се обележава 60. годишњица Прве конференције Покрета несврстаних земаља која је одржана у Београду 1961. године. Унапред се радујемо што ћемо бити домаћини нашим пријатељима из свих делова света у Београду, у октобру ове године.
 
Даље ћемо јачати сарадњу на целом Балкану, преко иницијативе Отворен Балкан и Берлинског процеса, отварањем граница, усаглашавањем разлика и даљим интегрисањем нашег региона.
 
У закључку,
 
Током протеклих 7 година Србија се трансформисала: покренули смо економски опоравак, створили шансе за младе људе, подстакли смо технолошки бум и побољшали позицију Србије у иностранству. Прогрес који смо учинили омогућио је Србији да се снажније суочи и преживи пандемију.
 
Свет се сада суочава са прекретницом. Опоравак од Ковид-19 и одржива обнова неће бити могући ако се проблеми, стари и нови, не буду решавали заједничким снагама и колаборативним међународним акцијама.
 
Научили смо једну важну лекцију из ове пандемије: уколико нисмо сви безбедни, нико није безбедан – према томе, или сви можемо заједно да победимо, сви ми – без обзира колико били богати или сиромашни, велики или мали, из Европе, Азије, Африке, Америке, Аустралије, или да заједно пропаднемо.
 
Али, ако ништа друго, пандемија Ковид-19, као и проблем промене климе, требало је да нас науче да се држимо једни других.
 
Хвала вам.
 
 
 
Извор: www.srbija.gov.rs

 

 

Верзија за штампу
Вести
Одлука о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
Амбасадор Мирјана Јеремић предала акредитиве председнику Републике Италије Серђу Матарели
Конкурс за суфинансирање пројеката који доприносе очувању и јачању веза Срба у региону и дијаспоре са матицом
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић на Министарском састанку о Западном Балкану у Риму
Конкурси Министарства културе Републике Србије за 2024. годину
Састанак са председником италијанске регије Ломбардија
Посета председнице Владе Републике Италије
ОБАВЕШТЕЊЕ БИРАЧИМА КОЈИ ИМАЈУ БОРАВИШТЕ У ИНОСТРАНСТВУ О ОСТВАРИВАЊУ БИРАЧКОГ ПРАВА НА ИЗБОРИМА КОЈИ ЋЕ БИТИ ОДРЖАНИ 17. ДЕЦЕМБРА 2023. ГОДИНЕ
Конкурс за суфинансирање пројеката из области образовања 2023 од 13. октобра до 23. октобра 2023. године.
СРПСКА ДОПУНСКА ШКОЛА
Слава српске православне цркве у Милану
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ – ВОЗАЧКЕ ДОЗВОЛЕ
Састанак ПР РС Вучића са италијанским министром за предузетништво и робу произведену у Италији Урсоом
КЊИГА ЖАЛОСТИ
Дачић: Италија жели да више буде присутна у региону и подржи евро интеграције
Председник Вучић у посети Републици Италији
Председник Републике Србије Александар Вучић састао се са потпредседником Савета министара и министром спољних послова и међународне сарадње Републике Италије Антонијeм Тајанијем, након чега су двојица званичника учествовала на Форуму за пословну и научну сарадњу Србије и Италије.
Србија и Италија потписале 11 докумената о сарадњи
Пријаве за стипендије Универзитета у Инсубрији
Конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
Нове услуге на порталу еУправа
У Министарству спољних послова Републике Србије јутрос је извршена примопредаја дужности између одлазећег министра Николе Селаковића и новог шефа српске дипломатије Ивице Дачића.
Селаковић на министарском састанку учесница "Берлинског процеса"
Говор министра спољних послова Николе Селаковића на седници СБ УН поводом извештаја о раду УНМИK
Попис становништва – Упитник за држављане Р. Србије који живе у иностранству
Министарка Матић на панелу „Будућност винског туризма“ у Aлби
Орден части за Жан Тоски Марацни Висконти
Обраћање председника Републике Србије Александра Вучића на генералној дебати 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација
"Винска визија Отвореног Балкана" од 1. до 4. септембра у Београду
Обраћање јавности председника Републике Србије
Састанак са министром спољних послова Републике Италије
Континуирана и снажна подршке Италије европском путу Србије
Председник Вучић примио акредитивнa писмa амбасадора Републике Италије
Председник Вучић учествовао на самиту "Отворени Балкан" у Охриду
Председник Вучић учествовао на GLOBSEC 2022 Форуму
Италија један од најважнијих политичких и економских партнера Србије
Председник Вучић положио заклетву
Председник Вучић на годишњем састанку Светског економског форума
Селаковић: Србија ће се свим дипломатским и политичким средствима борити против захтева тзв. Косова у СЕ
Одлука о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре
Честитка председника Републике Италије
Селаковић разговарао са шефом дипломатије Италије
ОБАВЕШТЕЊЕ: Од 01. марта 2022. дозвољен улазак из Р. Србије у Р. Италију
Селаковић разговарао са шефом Делегације ЕУ и амбасадорима држава чланица ЕУ
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре за 2022. годину
Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта
Вучић: Славећи Сретење шаљемо поруку да желимо слободну, јаку и модерну Србију
15. фебруар - Дан државности Републике Србије
Београд добија Центар за четврту индустријску револуцију
Ускоро Канцеларија Србије у Валети
РЕПУБЛИЧКИ РЕФЕРЕНДУМ РАДИ ПОТВРЂИВАЊА АКТА О ПРОМЕНИ УСТАВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
РЕФЕРЕНДУМ: ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ
Отварање Кластера 4 важна прекретница за Србију
"CrossOpera" у Позоришту Павароти-Френи у Модени у изведби Српског народног позоришта из Новог Сада
Представа Ксеније Мартиновић "Noi saremo felici, ma chissà quando" у позоришту „Оскар“ у Милану
Новак Ђоковић Фондација добила међународну награду за етику на фестивалу у Милану
Фондација Новак Ђоковић добила награду за етику на фестивалу у Милану
Селаковић разговарао са Жиофреом и амбасадорима ЕУ
ОДЛУКA о додели националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону
Србија очекује подршку за отварање кластера до краја године
Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету
Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову
Континуирана комуникација Србије са ЕУ о даљим реформама
Разматрана нова улагања италијанских привредника у Србији
Селаковић пред СБУН: Дијалог и примена постигнутих договора једини прави пут за решавање отворених питања
Принципи и вредности Покрета несврстаних актуелни и данас
Одлуке Министарства спољних послова Србије о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
Председник Вучић присуствовао церемонији обележавања почетка радова на модернизацији и рехабилитацији пруге Ниш-Брестовац
Састанак председника Вучића са амбасадорима земаља Квинте
Телефонски разговор председника Вучића са генералним секретаром НАТО
Селаковић у Њујорку са 28 шефова дипломатије о економским успесима Србије и ситуацији на КиМ
Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност
Председница Владе Брнабић на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће
Обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе
Заштита имовинских права Срба пореклом из Федерације Босне и Херцеговине
Компанија „Ципријани“ заинтересована за улагања у Србији
Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“
ЗАБОРАВЉЕНИ ПОГРОМ НАД СРПСКИМ НАРОДОМ У ХРВАТСКОЈ
Јавни позив за националнa признања 2021.
ИНИЦИЈАТИВА „ОТВОРЕНИ БАЛКАН“
Конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер
Србија остварила велики успех у области дигитализације
Србија снажно подржава Берлински процес
Промоција стрипа "Добро дошли на Косово"
Председник Вучић учествовао на конференцији „Мини Шенген“
Министар Селаковић са будућим изасланицима одбране Републике Србије
Селаковић: Захвалност Италији на подршци европском путу Србије
Састанак са министром спољних послова Републике Италије
Подршка Италије Србији у процесу евроинтеграција на свим нивоима
Селаковић: Висок ниво сарадње Србије и Италије
Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација
Европска награда за проналазаче - гласање за српску научницу Гордану Вуњак-Новаковић
Гојковић са министром културног наслеђа активности и туризма Италије
Министар Селаковић представио нову услугу „е-Конзулат“
Селаковић: Србија показала да солидарност не мора бити искључиво привилегија богатих
Вучић: Европу сматрамо нашом кућом
Селаковић честитао Дан Европе Жозепу Борелу
Универзитет Инсубриа - конкурс за доделу стипендија студентима из иностранства
Председник Вучић се састао путем видео линка са представницима делегације ММФ
Састанак са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу
СЗО оценила импресивним процес имунизације у Србији
Селаковић: Приштина истрајава у кампањи мржње према српском народу
Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи
Састанак са амбасадором Републике Италије
Селаковић: Вакцине нису питање геополитике већ хуманости
Селаковић: Србија за Италију кључна земља у региону
Селаковић: Италија без резерве подржава Србију
Селаковић: Италија је Србији важан и поуздан партнер
Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији
Селаковић: Италија један од најважнијих партнера Србије
Република Србија обележава Месец Франкофоније
Обележавање Дана сећања на 17. март 2004. године - Погром на Косову и Метохији
Састанак са шефом Делегације Европске уније
Селаковић: Борба против свих облика криминала приоритет Владе Србије
Министар Селаковић упутио честитку Луиђију Ди Мају
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског
Видео честитка Министарства спољних послова поводом Дана државности Републике Србије
Честитка новоизабраном председнику Владе Републике Италије
Национална компанија Ер Србија почиње да обнавља директне летове
Вучић: Србија спремна за дијалог о КиМ, али неће бити понижавана
Састанак са шефом Делегације Европске уније у Србији
Селаковић: Србија посвећена вредностима Јадранско-јонске иницијативе
Селаковић и Гујон честитали Савиндан
Селаковић за Политику: Година подмлађивања српске дипломатије
Вакцинација у Р. Србији
ИНФОРМАЦИЈА О УСПЕСИМА ВЛАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ У БОРБИ ПРОТИВ COVID-19
Реформе у области владавине права у фокусу Владе Србије
Конкурс за суфинансирање проjеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2021. години
Вучић: Србија по расту прва у Европи
Сваки Србин у дијаспори потенцијални лобиста
Селаковић: Ове године нови амбасадори, али циљеви исти
Вучић: Србија остаје на курсу победничке политике стабилности
Председница Владе Србије прва европска премијерка која је примила антиковид вакцину
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Брнабић и Борељ: Политички и економски аспекти преговора
Селаковић: Пуноправно чланство у ЕУ остаје приоритет нове Владе
Министар одбране Републике Италије у посети Србији: учвршћивање сарадње у свим областима на бази стратешког партнерства
Вучић: Србија ради на енергетској ефикасности уз обновљиве изворе енергије
Јоксимовић и Рот о преговорима Србије и новој методологији
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА
Састанак са амбасадорима земаља чланица ЕУ акредитованих у Србији и шефом Делегације ЕУ
Десета конференција новинара и медија дијаспоре и Срба у региону
Водич кроз мере подршке развоју иновативне привреде
SERBIA - Emerging tech development hub
ПРОДУЖЕЊЕ ЗАБРАНЕ УЛАСKА У Р. ИТАЛИЈУ ЗА ЛИЦА KОЈА ДОЛАЗЕ ИЗ Р. СРБИЈЕ
Резултати конкурса за суфинансирање пројеката
Важно обавештење - Отварање свих граничних прелаза Р. Србије
Поновљени конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
КОРОНА ВИРУС – РЕГУЛИСАЊЕ БОРАВКА НА ТЕРИТОРИЈИ РЕПУБЛИКЕ ИТАЛИЈЕ
Укидање ванредног стања на територији Републике Србије
ИЗБОРИ 2020 - НАСТАВАК ИЗБОРНИХ РАДЊИ
Хуманитарна помоћ Републике Србије упућена Републици Италији
ДОНАТОРСКИ РАЧУН ЗА ПОМОЋ У БОРБИ ПРОТИВ ЕПИДЕМИЈЕ БОЛЕСТИ COVID-19
#ОстаниКодКуће - ДИГИТАЛНИ САДРЖАЈИ У ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ
КОРОНА ВИРУС – ИЗМЕНА ОДЛУКЕ ВЛАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
ХИТНО САОПШТЕЊЕ ГЕНЕРАЛНОГ КОНЗУЛАТА Р. СРБИЈЕ У МИЛАНУ
Додатне мере Владе Републике Србије у спречавању ширења коронавируса
ЦОВИД-19 ( Kорона вирус) у Републици Италији
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА БИРАЧЕ СА БОРАВИШТЕМ У ИНОСТРАНСТВУ О ОСТВАРИВАЊУ БИРАЧКОГ ПРАВА НА ИЗБОРИМА ЗА НАРОДНЕ ПОСЛAНИКЕ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ
Прослава Дана државности Републике Србије
Конкурс за суфинансирање пројеката за дијаспору
Конкурс за суфинансирање пројеката за регион
Наградни конкурс на тему “Свети Трифун и Свети Валентин некада и сада”
Радна посета Председник покрајинске владе Игора Мировића италијанској регији Ломбардија
Обавештење о закљученом уговору - јавна набавка мале вредности, службено возило
Финансијски водич за повратнике у Републику Србију
Милано ће посадити три милиона нових садница дрвећа до 2030. године
Републички избори 2020. године - остваривање гласачког права у иностранству
Посета генералног конзула Радмиле Селаковић дечијој болници „L’Ospedale Infantile Regina Margherita” у Торину
Посета генералног конзула гђе. Радмиле Селаковић болници „Fondazione IRCCS – Policlinico San Matteo“ у Павији
Хуманитарни догађај „L’Apertivo Balcanico“, 16.11.2019. године у Торину
11. новембар 2019. године - Дан примирја у Првом светском рату, нерадни дан
Одлука о укидању виза за улазак у Р. Србију за држављане Р. Јерменије, носиоце обичних пасоша
Конференција о "Art Brut" и "Outsider Аrt" у Р. Србији у "Casa dell’ Art Brut"
Слава Српске цркве у Милану
У Милану је отворена изложба "Никола Тесла - човек из будућности"
"A Bridge for Music" - Међународни пројекат сарадње Ђенова-Београд
Изложба "Никола Тесла - човек из будућности"
Миланска недеља моде - "Milano Fasion Week"
Посета генералног конзула Радмиле Селаковић болници „ASST Papa Giovanni XXIII“ у Бергаму
РЕПУБЛИKА СРБИЈА - KАНДИДАТ ЗА ИЗВРШНИ САВЕТ УНЕСKА 2019-2023
Успех Далибора Врховцана Европским мастер играма за ветеране у Торину
ОБАВЕШТЕЊЕ О ЗАХТЕВИМА ЗА НОВЕ ПАСОШЕ
ОДЛУКА О СУФИНАНСИРАЊУ ПРОЈЕКАТА КОЈИ СВОЈИМ КВАЛИТЕТОМ ДОПРИНОСЕ ОЧУВАЊУ И ЈАЧАЊУ ВЕЗА МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ И ДИЈАСПОРЕ И МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ И СРБА У РЕГИОНУ
Бизнис форум: Југоисточна Европа - Балкан
Замена возачких дозвола
Обавештење о новим саобраћајним прописима у Р. Италији
ОБАВЕШТЕЊЕ
Наступ дуета Немања Станковић (виолончело) - Маја Михић (клавир) у Милану
Суфинансирање пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
8. Конференција српске медицинске дијаспоре, Београд, 21-23. јун 2017. године
Јавни међународни отворени двостепени конкурс за израду идејног решења за спомен-обележје Зорану Ђинђићу на Студентском тргу у Београду
Обавештење бирачима о начину гласања на изборима за председника Републике 2. априла 2017. године
OБАВЕШТЕЊЕ ЗА УПИС У БИРАЧКИ СПИСАК ПОДАТКА О ТОМЕ ДА ЋЕ БИРАЧ ГЛАСАТИ У ИНОСТРАНСТВУ
Позив за пријаву потраживања по основу девизне штедње
Прва допунска школа српског језика у Милану
Гостовање филхармоније за младе „Даворин Јенко“ у Аудиторијуму Верди у Милану
Non-paper: Why Kosovo is ineligible for membership in UNESCO?
Национални дан Републике Србије на Експо-у
Могућност слања новца из иностранства путем Јавног предузећа ''Пошта Србије''
Међународни конкурс Lingua Madre - уручивање награда
Постхумно уручивање одликовања Ћезару Визмари
MILANO WORLD CUP 2014 - ВЕЛИКИ ТРИЈУМФ СРБИЈЕ
Подршка хуманитарној акцији у корист Дома за децу ометену у развоју у Ветернику
Сусрет Генералног конзула Републике Србије г. Небојше Вушуровића са Градоначелником града Торина
Обележавање Дана државности Републике Србије 2014. године у Милану
Архива вести